Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

GENERAL OUTSOURCE SPÓŁKA DORADZTWA PODATKOWEGO Sp. z o.o.

Kraków

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Odwołanie pracownika z urlopu w rozliczeniach podatkowych

Autor: Maciej Posiak, publikacja: 2019-10-03

Zgodnie z Kodeksem pracy każdemu pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Podczas urlopu wypoczynkowego pracownik ma prawo do swobodnego dysponowania czasem. W pewnych okolicznościach pracodawca ma jednak możliwość zgodnie z prawem do odwołania podwładnego z urlopu.

Zdjęcie nr 1

Odwołanie pracownika przysługuje pracodawcy tylko w momencie, gdy okoliczności, które wymagały obecności, nie były znane w momencie udzielania urlopu. Przedsiębiorca nie ma prawa do odwołania pracownika z urlopu w celu wykonania normalnej i zaplanowanej wcześniej pracy. Powodem, który może spowodować odwołanie pracownika z urlopu, może być nagła awaria lub choroba pracownika zastępującego.

Odwołanie pracownika zobowiązuje go do stawienia się w zakładzie pracy w terminie ustalonym z góry przez pracodawcę. Odmowa przerwania wakacji wiązać się może z jedną z kar dyscyplinarnych przewidzianych w Kodeksie pracy.

W związku z tym pojawia się pytanie, czy zwrot wydatków poniesionych przez pracownika jest przychodem, który podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Pracodawca zobowiązany jest według prawa do sporządzenia planu urlopu pracowników. Ewidencja ma za zadanie zachować ciągłość prowadzenia danego zakładu pracy i dostarczyć informacji na temat dni wolnych, które zatrudnieni zamierzają przeznaczyć na urlop.

Pracodawcy oprócz przyznania urlopu mają także prawa do odwołania pracownika z wolnego. Wydanie decyzji na temat powrotu do zakładu pracy spowodowane jest sytuacją, gdy obecność pracownika w zakładzie wymagana jest przez okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.

Odwołanie pracownika z urlopu w rozliczeniach podatkowych wyglądają następująco - zwolnione od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów prawa lub ustaw. Pracownikowi mogą zostać zrefundowane koszta, jeżeli pozostają w bezpośrednim związku z odwołaniem z urlopu. Płatność na rzecz pracownika ma charakter odszkodowawczy i przewidziana została w ustawie. Zwolnienie podatkowe dotyczy jednak jedynie wydatków w wysokości faktycznie poniesionej przez pracownika i udokumentowanej. Pracodawca, który odda kwotę wyższą niż poniesioną i udokumentowaną - poprzez rekompensatę nieprzyjemności związanych ze skróceniem urlopu musi taką nadwyżkę odpowiednio opodatkować.

Pracownikowi w praktyce przysługuje zwrot udokumentowanych między innymi fakturami, rachunkami i biletami kosztów pobytu w hotelu, wykupionej wcześniej wycieczki, opłaconych imprez i planowanych do odbycia imprez, biletów wstępu do muzeów, teatrów i parków rozrywki oraz podróży powrotnej do miejsca zamieszkania.

Nie wolno też mylić dwóch podobnych pojęć - przerwania i odwołania pracownika z urlopu. Przerwanie uregulowane zostało w Kodeksie pracy i występuje w przypadku czasowej niezdolności wskutek choroby lub choroby zakaźnej, odbywania ćwiczeń wojskowych oraz w przypadku urlopu macierzyńskiego. Ponadto, w przypadku przerwania urlopu nie następuje jego automatyczne przesunięcie. Pracownik ma natomiast prawo do jego wykorzystania, jednak dopiero przy uzgodnieniu z pracodawcą nowego terminu wypoczynku.


Opracował:
Maciej Posiak
GENERAL OUTSOURCE SPÓŁKA DORADZTWA PODATKOWEGO Sp. z o.o.

Biuro rachunkowe - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 22 149 Biur Rachunkowych i Księgowych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o księgowości